KAYISININ 8 MUKEMMEL FAYDASI: Besin Değeri En Yüksek Meyve

Kayısı hakkında bilmeniz gereken 8 yarar

 

kayisi-apricot-4
Bilinenlere göre Persler keşfedene kadar kaysı Çinliler tarafından üretiliyordu. Ayrıca başka kaynaklarda kaysının eski çağlarda Ermeniler tarafından işlendiği belirtiliyor.
Kaysının yayılmaya başladığı zaman Akdeniz milletlerinin onunla tanıştığı döneme dayanır. İspanyol keşifler ise Amerika kıtasında kaysının yetiştirilmesine olanak sağladı. Bir diğer düşünceye göre de kaysının M.Ö. 3000 yıllarında Hindistanda yetiştirildiği belirtiliyor. Bu tartışmaların ötesinde değişmeyen şey kaysının faydaları. Kaysının kuru olanı yaş olanı kadar rağbet çekiyor. Kuru kaysı dünya çapında seviliyor ve kuru kaysının büyük bölümü İran ın dünya ticaretine yansıyor. Kaysı üretiminde Türkiye, İtalya, Rusya, İspanya, Yunanistan, Amerika ve Fransa önde gelen ülkeleri oluşturuyor.
Sarımsı turuncu rengiyle kaysı merak edilen bir meyve. Dış kabuğundaki ince tüyler ağızda yumuşak bir tat bırakıyor ve soyulmadan yeme imkanı sağlıyor. Ayrıca kaysı bir çok faydası ile dünyadaki en sağlıklı meyeler arasında.100 gramında vücudun ihtiyacı olan C vitiminin %12 sini, A vitaminin %12 sini, potasyumun %6 sını karşılıyor ve bunların hepsi 50 kalorinin altında. Neden günde bir kaysı dokturu senden uzak tutar:

1. A Vitamini İçin İyi Bir Kaynak

kayisi-apricot-1

Kaysı retinol diye bilinen A vitamini deposudur. Kaysı diğer meyveler arasında yağı çözme ve görmeyi artıran bir yapıya sahiptir. Ayrca bağışıklık sistemini canlı tutar ve derinizde oluşablecek kırışıklıkları önler. Kaysıda bulunan Retinol ve Beta Carotene ciddi göz hastalılarına yakalnma ve görme kaybına neden olan majüler dejenerasyon oluşma şansını azaltır.

2. Lif Açısından Zengin

Kuru ya da yaş kaysı, ikiside diyet lif açısından zengin bir kaynak. Kaysıda bulunan Retinol yağ çözücü ve kaysı vücutda çabuk hazmedilir ve önemli besin kaynakları vücut tarafından kolayca absorbe edilir. Yağ asidini çabuk çözmesinden ötürü sindirimi de hızlandırır. Ayrıca kaysı düzenli olarak bağırsakları temizleyerek gastrointestinal endişelerden sizi korur.

3. Kalp İçin Yararlı

İçerisinde büyük oranda bulunan lif sayesinde vücudununzda bulunan kötü koleterolü azaltır. Aynı zamanda iyi kolesterolü arttırır. Artı olarak kaysı potasyum içeriği ile kalp kaslarını düzenli tutarak sistemimizdeki elektrolit seviyelerini dengeler.Tüm yapmanız gereken günde bir iki yaş kayısı ya da bir avuç kuru kayısı yemek.

4. Antioksidanların Hazine Sandığı

Antioksidan için olgun kayısı bir doğal kaynak. Günlük tüketildiğinde, kayısı vücudun tpladığı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca antioksidan hücrelere zarar veren serbest radikalleri de öldürür.

5. Kan İçin Faydalı

Kayısı non-heme demir içeren tek meyvedir. Bu tip demirin vücut tarafından absorbe edilmesi zaman alır ve uzun sürede sistemde kalır, bu durum anemi hastalığına yakalanmanızı önler. Non-heme demirin daha iyi emilmesini sağlamak için onunla birlikte bazı C vitaminlern alınması önerilir.

6. Cilt İçin Yararlı

C,A vitaminleri ve bitkiseil besinler iyi bir cilt sağlar. Siz antioksidanın ayrıca cilt yaşlanmasını yavaşlattığını biliyor musunuz? İyi bir cilde sahip olmak için her gün kayısı tüketmeyi unutmayın.

7. Kayısı Diyet Dostudurkayisi-apricot-2

Kayısı diyet lifi sayesinde metabolizmayı artırmak için sindirim sistemi geliştirir. Diyette olduğunuz zamanlarda acıktığınız zaman bir kaç kayısı yemeniz sık sık önerilir. O sizi doyurur ama gereğinde fazla kalori almanızı engeller. Bunula birlikte, kuru kaysısı yedikten sonra ağız sağlığınıza dikkat edin. Kuru kayısı fazla şeker içerir, aksi takdirde diş problemleri yaşamak istemezsiniz demi.

8. Kayısı Kemiklerinizi Güçlendirir

Kalsiyum kemiklerini oluşumu ve gelişimi için çok gereklidir, kayısı kalsiyum açısından zengindir. İlginç olan şu ki vücudta yeterli miktarda potasyum bulunmayıca kalsiyum düzenli bir şekilde absorbe edilmez ve kullanılmaz. Neyseki kayısı ikisini de içeriyor.

Kayısıyı Diyetinize Nasıl Eklersiniz

Bir çok lezzetli meyve gibi kayısıda birden fazla yolla yenilebilir. Yaş ve kuru kayısının direk olarak tüketilmesi en basidi. Ayrıca kayısıyı doğrayıp sabah tahıllar ile yiyebilirsiniz. Blenderdan geçirdikten sonra yoğurtla birlikte ekmeğe sürebilirsiniz(Eğer tatlı sandiviç seviyorsanız). Kayısı ayrıca reçel olarakta tüketilebilir. Şekersiz bir tarif ile yediğinizde rahatça yiyeceğiniz bir besin kaynağıdır kayısı.kayisi-apricot-6

Kayısı turtalarıi kekleri ve pastaları çok popüler, yoksa siz salatanızı tatlandırmak maksadıyla kayısıyı kullanmayı bilmiyor musunuz? Kayısı yeşil yapraklar, beyaz peynir ve badem ile iyi gider. Ayrıca son yapmanız gereken birazcık balzamik sosu eklemeniz!

Elbette kuru kayısıyı güneş ışığına maruz bırakmadan uzun süre muhafaza etmek kolay, ama yaş kayısıyı kısa sürede tüketmeniz gerekiyor. Aksi takdirde buruşur ve besin değerlerini yitirmeye başlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir